ALGO KÜTÜPHANESİ

Algo Kütüphanesi, MATRİKS BİLGİ DAĞITIM HİZMETLERİ A.Ş. tarafından 2022 yılında kullanıcılarımızın hizmetine açılmıştır. Algo Kütüphanesi; Matriks veri terminali ve MatriksIQ veri terminalinde kullanılabilinecek algoritmik işlem stratejileri, indikatörler ve taramaların bulunduğu dijital bir kütüphanedir. Bu dijital kütüphanenin kuruluş amacı; piyasada popüler olan, beğenilen ve kendini kanıtlamış indikatörleri, taramaları ve stratejileri kullanıcılarımıza hızlı ve kolay bir şekilde ulaştırmak, kodlama bilgisi az olan veya hiç kodlama deneyimi olmayan kullanıcılarımıza aradıkları indikatörleri, taramaları ve stratejileri kullanımlarına sunmaktır.

Algo Kütüphanesine eklenen sistemleri kolaylıkla indirebilir, MatriksIQ veri terminali veya Matriks veri terminali ile ilgili sistemleri düzenleyebilir, stratejilerinize uyarlayabilirsiniz. Sistemlerin yer aldığı detay sayfasında, eklenen sistemle ilgili görüşlerinizi paylaşabilir, beğenebilir veya beğenmeyebilirsiniz.Beğen/beğenme sayısına göre detay sayfasında ve algoritma listeleme sayfasında oluşan puanlamayı görebilirsiniz. Algoritma listeleme sayfasında filtreleme yaparak aradığınız algoritmik işlem stratejisine, indikatöre veya taramaya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Filtreleme alanında anahtar kelimeler ile eşleşen sistemlere daha kolay erişebilirsiniz.

Algo kütüphanesinin anasayfasında piyasalar ve ürünlerimizde ilgili kritik duyuruları, popüler sistemleri ve Twitter'da ilgili paylaşımları görebilirsiniz. Ürünlerimizlerin olduğu veya eğitimlerin yer aldığı sayfalara linkler aracılığıyla erişebilirsiniz.

MATRİKS BİLGİ DAĞITIM HİZMETLERİ A.Ş.

Matriks, sektör deneyimi, profesyonel yönetim anlayışı ve teknolojik inovasyonu birleştirmeyi başaran çalışanları tarafından 2003 yılında bir veri dağıtım firması olarak kurulmuştur. Hızlı dönüşümün ardından önce finansal çözümler sunan bir yazılım evine ardından da uçtan uca çözümler sunan bir fintech firmasına dönüşmüştür.

Ana faaliyet alanı; Türkiye ve Dünya finans piyasalarında oluşan verilerin ve bu piyasalarla ilgili haber ve yorumların müşterilerine analiz imkanıyla birlikte anlık olarak sunulması ve bu piyasalara yönelik işlem platformları, emir ve risk yönetim sistemleri başta olmak üzere teknolojik çözümlerin geliştirilmesi ve bunlara ilişkin hizmetlerin sağlanmasıdır.

Kuruluşunun ardından çok kısa bir süre içinde finansal veri analizi ve işlem platformları alanında yurtdışı rekabete rağmen market liderliğine ulaşan Matriks, inovatif çözümleri ve iş ortağı olarak gördüğü sermaye piyasaları paydaşları ve yatırımcıları önceleyen yaklaşımı ile konumunu güçlendirerek sürdürmektedir.

Matriks’in temel ürün ve hizmetleri;

 • Yerli ve yabancı finansal piyasalara ait verilerin analiz ve işlem olanakları ile birlikte gerçek zamanlı olarak sunulması
 • Piyasaları ilgilendiren haberler, açıklamalar ve raporların sunulması
 • İşlem platformları
 • Emir ve risk yönetim sistemleri
 • Mobil uygulamalar
 • Akıllı veri çözümleri
 • Emtia işlem (trading) ve veri araçları
 • Enerji Piyasalarına yönelik yapay zeka destekli analiz ve işlem platformları
 • HFT ve Algoritmik İşlem platformları

Matriks, Borsa İstanbul, CME Group, Deutsche Boerse, ICE, NYSE, Nasdaq, LME, InteractiveData, Dow Jones, S&P, MSCI, FTSE ve Haber Ajansları gibi bir çok borsa ve iş ortağı ile birlikte çalışarak, geniş ve güvenilir veri ve bilgi içeriğini sürekli arttırmaktadır.

2008 yılından beri ISO-9001 belgesine sahip olan Matriks, güncel gelişmeleri yakından takip ederek, hizmet kalitesini ve çeşitliliğini devamlı arttırmayı hedeflemiş; Bünyesine kattığı Matriks Mobile, Efektif Danışmanlık ve Endeks Yazılım şirketleriyle büyümesini sürdürmüş,

 • Türkiye’de geliştirilen ilk mobil finansal veri izleme ve işlem platformu,
 • Türkiye’de algoritmik işlem olanağı sunan ilk uygulama,
 • BIST için ilk yerli piyasa yapıcılık ürünü,
 • Vadeli işlem borsasında işlem yapılabilmesi için elektronik işlem altyapısı
 • Avrupa’nın ilk Enerji Opsiyonları için OTC işlem platformu,
 • Uluslarası uçuşları içeren multi airline dünya çapında ilk mobil biletleme ve asistan uygulaması gibi birçok ilke ve ses getiren projelere imzasını atmıştır.

Teknik destek ve servis hizmetlerinin kusursuz olarak verilmesini ”kalite” anlayışının vazgeçilmez bir parçası olarak belirleyen Matriks; Türkiye'de İstanbul merkez ofis ve Arı Teknokent Şube ile birlikte Ankara – İzmir irtibat büroları aracılığıyla hizmet vermektedir.